Kiedy nakłady na ulepszenie są kosztem bezpośrednio
PIT | Kwoty na remont i modernizację budynku nie powiększają jego wartości początkowej, jeśli jest ona ustalona w sposób uproszczony. Wydatki te nie wpływają zatem na wysokość odpisów amortyzacyjnych, nawet gdy przekroczyły 3500 zł.
- Jestem właścicielem kamienicy. W kamienicy znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne i wszystkie są wynajmowane. Kamienica jest środkiem trwałym i jest amortyzowana metodą uproszczoną (na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o PIT) i liniową stawką amortyzacji w wysokości 1,5 proc. W styczniu 2017 r. rozpocząłem remont i modernizację kamienicy. Wykonywane prace obejmują m.in. wymianę okien, wymianę drzwi, roboty związane z centralnym ogrzewaniem, roboty wodno-kanalizacyjne, wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej oraz montaż wkładów kominowych i kotłów gazowych, wymianę posadzek oraz ogólne prace budowlane związane z remontem ścian i sufitów, a także montaż windy. W wyniku przeprowadzonych prac i nakładów nie zmieni się wielkość powierzchni użytkowej będącej podstawą ustalania wartości początkowej środka trwałego. Czy mogę, stosując dotychczasowy sposób amortyzacji kamienicy, tj. metodę uproszczoną, zaliczyć całość wydatków związanych z remontem i modernizacją kamienicy bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Uproszczona metoda amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych polega na tym, że wartość początkową takiego środka trwałego (budynku lub lokalu mieszkalnego) ustala się jako iloczyn powierzchni użytkowej budynku (lokalu) oraz kwoty 988 zł. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 10 ustawy o PIT, podatnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta